پرسشنامه رضایت شغلی مینه سوتا

رضایت شغلی به نوعی احساس خوشایندی است که یک فرد نسبت به شغل خود دارد. اگر قصد دارید میزان رضایت شغلی کارکنان را صرف‌نظر از تفاوت جنسیت آن‌ها بسنجید، از پرسشنامه رضایت شغلی مینه سوتا (Minnesota Satisfaction Questionnaire) استفاده کنید.

پرسشنامه رضایت شغلی مینه سوتا (MSQ) یکی از انواع پرسشنامه‌های منابع انسانی است. سنجش رضایت کارمندان از طریق پرسشنامه‌ رضایت شغلی، به شما کمک می‌کند که احساسات کارمندان خود درباره جنبه‌های مختلف موقعیت هر شغل را بسنجید و مشکلات احتمالی آن‌ها برای بهره‌وری بیشتر در کار را برطرف کنید.

پرسشنامه رضایت شغلی مینه سوتا چیست؟

پرسشنامه رضایت شغلی مینه سوتا برای سنجش میزان رضایت کارمندان در محیط کاری طراحی شده‌است. استفاده از تست رضایت شغلی مینه سوتا به سازمان‌ها کمک می‌کند برنامه‌های مدیریت تجربه کارکنان را حرفه‌ای تر و دقیق‌تر دنبال کنند.

این تست رضایت شغلی دو نسخه بلند و یک نسخه کوتاه‌ دارد. نسخه‌های بلند در سال‌های ۱۹۶۷ و ۱۹۷۷ طراحی و منتشر شده‌اند. پرسشنامه اصلی سنجش رضایت شغلی مینه سوتا ۲۰ مورد زیر را می‌سنجد:

۱. استفاده از تمام توانایی‌ها در محیط کار

۲. دستاوردهای کاری

۳. فعالیت‌های کاری

۴. پیشرفت کاری

۵. اعتبار شغلی

۶. قوانین شرکتی

۷. پاداش‌ها

۸. همکاران

۹. خلاقیت در محیط کار

۱۰. استقلال در محیط کار

۱۱. ارزش‌های اخلاقی

۱۲. به رسمیت شناخته شدن در محیط کار

۱۳. مسئولیت‌های شغلی

۱۴. امنیت شغلی

۱۵. جایگاه اجتماعی شغل

۱۶. خدمات اجتماعی شغل

۱۷. روابط انسانی در محیط کار

۱۸. موارد فنی کاری

۱۹. تنوع‌پذیری در کار

۲۰. شرایط کاری

تفاوت دو نسخه بلند رضایت‌سنجی شغلی مینه سوتا در نام‌گذاری گزینه‌های لیکرت آن‌هاست. اما تفاوت نسخه بلند و کوتاه آن در تعداد سوالات و زمان پاسخ‌دهی به آن‌هاست. برای ایجاد نسخه کوتاه‌تر ۲۰ مورد از سوالات پرسشنامه بلند انتخاب شدند. هر یک از این موارد به ارزیابی یکی از معیارهای فوق می‌پردازند.

زمان تقریبی پاسخدهی به نسخه بلند این پرسشنامه ۲۰ دقیقه است اما برای پاسخدهی به نسخه کوتاه‌ترآن فقط ۵ دقیقه زمان نیاز دارید.

با تحلیل عاملی از ۲۰ فاکتور موجود در سوالات، می‌توان به دو فاکتور رضایت بیرونی و درونی پی برد. نمرات هر یک از این دو عامل را به علاوه عامل کلی می‌توان به راحتی به دست آورد. 

ما در پرس‌لاین نسخه آنلاین و کوتاه‌شده رضایت‌سنجی مینه سوتا را برای شما قرار داده‌ایم تا بدون دغدغه طراحی پرسشنامه، به سادگی از این نمونه پرسشنامه استفاده کنید و نتایج به‌دست‌آمده را تحلیل و بررسی کنید.

چرا باید پرسشنامه رضایت شغلی مینه سوتا بسازیم؟

پرسشنامه مینه سوتا رضایت کارکنان را از جنبه‌های گوناگون و شرایط مختلف محیط کاری می‌سنجد. این پرسشنامه سنجش رضایت شغلی، رضایتمندی هر یک از کارکنان سازمان را به طور اختصاصی بررسی می‌کند.

تست مینه سوتا بهترین پرسشنامه رضایت شغلی برای شناخت دغدغه‌ها و نیازمندی‌های کارکنان و برنامه‌ریزی برای بهبود شرایط کاری است. اغلب پرسشنامه‌های رضایت شغلی فقط میزان رضایت کلی افراد را اندازه گیری می‌کنند.

فرض کنید دو نفر از کارکنان، امتیاز رضایت کلی یکسانی دارند. اما دلایل آن‌ها برای رضایت از شغلشان کاملا متفاوت است. به عنوان مثال یکی از آن‌ها دلیل رضایت شغلی را پرورش خلاقیت و نوآوری می‌داند و دیگری به خاطر احساس استقلال فردی از شغل خود رضایت دارد. ارائه اطلاعات جزئی و اختصاصی درمورد ابعاد رضایت هر فرد، وجه تمایز پرسشنامه مینه سوتا با دیگر انواع پرسشنامه رضایت شغلی است.

به‌کارگیری تست آنلاین رضایت شغلی مینه سوتا به ساده‌تر و سریع‌تر شدن مراحل اجرایی کار کمک می‌کند و می‌توانید زمان خود را به تحلیل نتایج و انجام اقدامات متناسب با آن اختصاص دهید.

چطور با پرس‌‌لاین تست رضایت شغلی مینه سوتا را حرفه‌ای بسازیم؟

ساخت پرسشنامه آنلاین در پرس‌لاین بسیار ساده است. پس از ساخت حساب کاربری در پرس‌لاین می‌توان از نمونه پرسشنامه آنلاین مینه سوتا به صورت رایگان استفاده کرد.

در صورتی که سوالات واحدها با یکدیگر متفاوت هستند، در ابتدای پرسشنامه سوالی را به پرسیدن واحد محل فعالیت افراد اختصاص دهید و سپس با قابلیت افزودن شرط، سوالات مربوط به واحد انتخاب‌شده را به هر فرد نمایش دهید.

اگر می‌خواهید گزارش سنجش رضایت شغلی هر یک از واحدهای سازمان را به تفکیک بررسی کنید از قابلیت درج اطلاعات مخفی استفاده کنید. به کمک این قابلیت دیگر نیازی به ساخت پرسشنامه های جداگانه برای هر واحد نیست. تنها کافی است یک پرسشنامه ایجاد کنید و پس از انجام تنظیمات درج اطلاعات مخفی، نام هر واحد را به عنوان متغیر به انتهای لینک پرسشنامه اضافه کنید. سپس لینک اختصاصی هر واحد را برای کارکنان مربوطه ارسال کنید.

در این حالت بدون نیاز به پرسش درمورد واحد محل فعالیت افراد، با امکانات پیشرفته گزارش‌گیری می‌توان نمودارهای تحلیلی هر واحد را با تعریف فیلتر بر اساس واحدها مشاهده کرد.

برای استفاده از تمام این امکانات کافیست در پرس‌لاین همین حالا ثبت‌نام کنید و اولین پرسشنامه خود را بسازید. اگر سوالی دارید یا نیاز به راهنمایی بیشتری دارید به support@porsline.ir ایمیل بزنید.

نمونه فرم نظرسنجی و نمونه پرسشنامه‌های مرتبط