پرسشنامه ارزیابی ۳۶۰ درجه کارکنان

پرسشنامه ارزیابی عملکرد ۳۶۰ درجه یکی از بهترین راه‌های دریافت بازخوردهای شفاف و سازنده درمورد کارکنان است که به شما اطلاعات دقیقی درمورد عملکرد هر یک از افراد می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد که بیش از ۸۵ درصد شرکت‌های موفق، سنگ‌‌بنای فرآیند توسعه کلی رهبری خود را بر پایه ارزیابی ۳۶۰ درجه قرار می‌دهند.

با استفاده از فرم‌ساز آنلاین پرس‌لاین به عنوان نرم‌افزار ارزیابی ۳۶۰ درجه کارکنان، طراحی و ساخت فرم بازخورد ۳۶۰ درجه کارکنان را در سریع‌‌ترین زمان انجام دهید و تمرکز اصلی خود را به تحلیل بازخوردهای دریافتی و طراحی اقدامات اثربخش برای بهبود پرسنل سازمان اختصاص دهید.

پرسشنامه ارزیابی ۳۶۰ درجه چیست؟

در ارزیابی ۳۶۰ درجه کارکنان از همه افرادی که با یک شخص، ارتباط کاری مستقیم دارند، بازخوردهایی بصورت ناشناس درمورد عملکرد آن شخص دریافت می‌شود و از این بازخوردها برای بررسی عملکرد او استفاده می‌شود.

بر خلاف ارزیابی‌های معمول که فقط سرپرست تیم درمورد افراد زیرمجموعه نظرات خود را ثبت می‌کند، در ارزیابی ۳۶۰ درجه مدیر، همکاران و کارکنان زیرمجموعه در فرآیند ارزیابی مشارکت داده می‌شوند و تجزیه و تحلیل جامعی درمورد عملکرد و نقاط قوت و ضعف هر شخص انجام می‌شود.

پرسشنامه ارزیابی ۳۶۰ درجه شامل لیستی از سوالات و گزاره‌هاست که به دسته‌های مختلفی تقسیم شده‌است و شایستگی‌های شغلی و رفتاری کارکنان را از ابعاد مختلف می‌سنجد.

در روش تکمیل پرسشنامه آنلاین، افراد می‌توانند نظرات و انتقادات خود را درمورد خصوصیات رفتاری و ویژگی‌های شخصیتی تاثیرگذار بر عملکرد هر فرد، بصورت صریح و صادقانه بیان کنند.

ساختار کلی این پرسشنامه از ۴ گروه سوال تشکیل شده است که عبارت است از:

  • خودارزیابی
  • ارزیابی مدیر
  • ارزیابی همکار و هم‌رده
  • ارزیابی کارشناسان زیرمجموعه

توسعه و بهبود فردی اصلی‌ترین خروجی فرم ارزیابی ۳۶۰ درجه کارکنان است و بطور ایده‌آل کارکنان پس از دریافت بازخوردهای ۳۶۰ درجه برای بهبود و توسعه مهارت‌های خود برنامه‌ریزی می‌کنند.

چرا باید پرسشنامه ارزیابی ۳۶۰ درجه بسازیم؟

اگر ارزیابی۳۶۰ درجه به روش درستی انجام شود، مزایای زیادی به همراه دارد که در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین موارد اشاره می‌شود:

  • نتایج حاصل از این ارزیابی سبب افزایش خودآگاهی کارکنان می‌شود.

فرآیند دریافت بازخورد ۳۶۰ درجه این موضوع مهم را برای ما آشکار می‌کند که افراد مختلف رویکردهای مختلفی نسبت به رفتار و عملکرد ما در موقعیت‌های گوناگون دارند. در همین راستا ممکن است فردی عملکرد خود را در زمینه‌ای قوی ارزیابی کند و پس از مشاهده گزارش بازخوردها از پایین بودن امتیاز خود در همان شاخص شگفت‌زده شود.

در چنین مواقعی بازخوردهای حاصل از ارزیابی ۳۶۰ درجه در قالب یک ابزار کنترلی به کمک افراد می‌آید تا در سریع‌ترین زمان، عملکرد خود را به عنوان عضوی از یک تیم بازنگری کنند و با هماهنگی بیشتری عمل کنند.

  • ارزیابی ۳۶۰ درجه به سنجش دقیق چگونگی انجام وظایف شغلی کمک می‌کند.

بسیاری از مدیران در برنامه‌های ارزیابی عملکرد تنها بر میزان دستیابی به نتایج و تحقق اهداف تعیین‌شده تمرکز می‌کنند. در صورتی که در مسئله سنجش شایستگی‌های کارکنان، چگونگی انجام کارها و روش‌های مورد استفاده افراد، اهمیت بسیار زیادی دارد.

تمرکز بیش از حد روی نتایج نهایی سبب غفلت از موضوعات مهمی مانند روحیه مشارکت در کار گروهی، بهبود روابط کاری و تعادل بین کار و زندگی می‌شود و حتی ممکن است موجب کاهش همبستگی بین اعضای گروه کاری و تضعیف عملکرد کلی کارکنان شود.

پرسشنامه ارزیابی ۳۶۰ درجه نحوه تعامل هر فرد با همکاران و سوگیری کارکنان نسبت به مسائل و موضوعات مختلف را بررسی می‌کند.

اگر می‌خواهید به کارکنان کمک کنید تا چالش‌هایی که با آن‌ها مواجه می‌شوند را به درستی مدیریت کنند و عملکرد شغلی موفقی داشته‌باشند، اطلاعات حاصل از بازخوردهای ۳۶۰ درجه یکی از بهترین منابع برای یافتن مهارت‌ها و توانمندی‌های ضروری برای هر فرد از دیدگاه همکاران است. تمرکز بر تقویت مهارت‌های فرد قطعا منجر به کسب نتایج بهتر در آینده خواهد شد.

  • ارزیابی به روش ۳۶۰ درجه افزایش پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری کارکنان را به همراه دارد.

یکی از اصلی‌ترین موانع مسئولیت‌پذیری، عدم شفافیت در تعریف وظایف و مسئولیت‌ها است. هر چقدر موضوعی مبهم‌تر باشد متقاعد کردن افراد به پذیرفتن مسئولیت آن دشوارتر می‌شود. در صورتی که پرورش روحیه مسئولیت‌پذیری کلید ایجاد تغییرات مثبت در سازمان است.

بدون ارائه جزئیات دقیق و صریح نمی‌توانید از افراد بخواهید که کارمند بهتری باشند یا همسو با ارزش‌ها و اهداف سازمانی کار کنند. ارزیابی‌های ۳۶۰ درجه دقیقا جزئیاتی را ارائه می‌کنند که برای قضاوت دقیق درمورد همسو بودن یک فرد با ارزش‌های سازمانی ضروری هستند.

  • بازخوردهای دریافتی در فرآیند ارزیابی ۳۶۰ درجه منجر به بهبود عملکرد کارکنان می‌شود.

هدف نهایی همه مواردی که تاکنون گفته شد، همان بهبود عملکرد کارکنان است که مهم‌ترین مزیت فرم بازخورد ۳۶۰ درجه نیز محسوب می‌شود.

فرم ارزیابی ۳۶۰ درجه کارکنان یکی از قدرتمندترین ابزارهای ارزیابی و بهبود عملکرد منابع انسانی و مدیران سازمان است، اما تنها زمانی کارایی لازم را دارد که کارکنان در مسیر تغییر و بهبود، از حمایت و پشتیبانی مناسب برخوردار باشند و درمورد میزان پایبندی خود به اهداف درنظرگرفته‌شده برای بهبود عملکرد پاسخگو باشند.

برای این منظور، مدیران منابع انسانی باید بطور مداوم از مدیران واحدها و گروه‌های کاری بخواهند که بهبود کارکنان خود را پایش کنند و به آن‌ها بطور مستمر بازخورد بدهند. همچنین پس از اجرای ارزیابی ۳۶۰ درجه در بازه های زمانی منظم این نظرسنجی باید تکرار شود تا میزان رشد و بهبود کارکنان اندازه‌گیری شود و کارکنان برای پیشروی طبق برنامه بهبود و توسعه تشویق شوند.

چطور با پرس‌‌لاین پرسشنامه ارزیابی ۳۶۰ درجه را حرفه‌ای بسازیم؟

برای ساخت این فرم آنلاین در پرس‌لاین، نمونه پرسشنامه ارزیابی ۳۶۰ درجه کارکنان را به حساب کاربری خود اضافه کنید و به کمک سوالات متنوعی که در این فرم ایجاد شده‌است، مهارت‌های مدیریتی، توانایی حل مسئله، انضباط فردی، میزان تخصص فرد برای انجام وظایف شغلی و توانایی در برقراری ارتباط موثر با همکاران را بسنجید. همچنین می‌توانید بر اساس نیازمندی سازمان خود سوالات و موضوعات بیشتری را نیز به این فرم اضافه کنید.

نکته مهم در ساخت این فرم این است که سوالات مرتبط با هر یک از معیارها دسته‌بندی مشخصی داشته‌باشند و هر سوال بطور مشخص به بررسی یک موضوع بپردازد. برای رعایت این ساختار در فرم از گروه سوال استفاده کنید و سوالات مرتبط را با درگ و دراپ زیرمجموعه گروه سوال قرار دهید.

با بهره‌گیری از انواع سوالات طیفی، درجه‌بندی و چندگزینه‌ای مجموعه کاملی از سوالات برای هر یک از معیارهای مورد سنجش طراحی کنید.

فراموش نکنید که سوالات متنی و بازپاسخ می‌تواند با دریافت بازخوردهای کیفی به عنوان مکملی برای سوالات کمی فرم باشد و به جمع‌آوری اطلاعات دقیق‌تر کمک کند.

برای این که زمان پاسخدهی به فرم کوتاه‌تر شود، می‌توان به جای قرار دادن سوالات ارزیابی تمام افراد تیم در یک پرسشنامه، برای هر فرد ارزیابی‌شونده یک لینک اختصاصی ارزیابی ایجاد کرد تا افرادی که می‌خواهند آن شخص را ارزیابی کنند از طریق لینک اختصاصی همان فرد وارد پرسشنامه شوند.

برای استفاده از این امکان، قابلیت درج اطلاعات مخفی را در پرسشنامه خود فعال کنید و یک متغیر مانند نام فرد تعریف کنید که مقدار منحصربفردی برای هر یک از کارکنان دارد؛ سپس فایل اکسلی که شامل لیست نام کارکنان باشد در قسمت مربوطه بارگذاری کنید تا برای هر فرد ارزیابی‌شونده یک لینک اختصاصی ایجاد شود.

پس از ساخت پرسشنامه مشخص کنید لینک ارزیابی ۳۶۰ درجه هر فرد ارزیابی‌شونده برای چه افرادی ارسال شود. برای تعیین لیست ارزیاب‌ها می‌توانید از میان مدیر مستقیم فرد، کارشناسان منابع انسانی و افرادی که نزدیک‌ترین ارتباط کاری را با فرد مربوطه دارند، انتخاب کنید و لینک پرسشنامه را برای آن‌ها ارسال کنید.

یکی از سریع‌ترین و ساده‌ترین روش‌ها برای به‌اشتراک‌گذاری لینک، ارسال ایمیل است. امکان دسترسی گسترده به تمام کارکنان سازمان از طریق ایمیل وجود دارد و به این ترتیب مشارکت در پاسخدهی به فرم بالاتر می‌رود.

چگونه گزارش‌های کامل و دقیقی از نتایج پرسشنامه ۳۶۰ درجه دریافت کنیم؟

یکی از مزایای استفاده از نرم‌افزار ارزیابی ۳۶۰ درجه پرسنل، ارائه گزارش‌های جامع، درلحظه و دقیق از بازخوردهای دریافتی است. با امکان گزارش‌ساز پیشرفته در کاربری سازمانی پرس‌لاین نتایج گروه‌های مختلف پاسخ‌دهندگان را به تفکیک مشاهده کنید.

در صورتی که از امکان تولید لینک اختصاصی برای هر فرد استفاده کرده‌باشید این امکان وجود دارد که بازخوردهای ثبت‌شده برای هر فرد ارزیابی‌شونده را که از طریق لینک اختصاصی همان فرد ثبت شده‌است، بصورت جداگانه دسته‌بندی و مشاهده کنید.

همچنین اگر بخواهید نتایج را بر اساس واحدهای سازمانی دسته‌بندی کنید کافی است سوالی را به پرسیدن واحد محل فعالیت شخص در سازمان اختصاص دهید و پس از دریافت پاسخ‌ها به کمک امکان تعریف فیلترهای پیشرفته، نتایج را بر اساس واحدهای سازمان فیلتر کنید. در این صورت به سادگی می‌توان نقاط ضعف و قوت هر واحد را نیز شناسایی کرد و به کمک این اطلاعات برنامه‌‌هایی برای بهبود و ارتقای هر بخش توسعه داد.

پرس‌لاین علاوه بر ارائه گزارش‌های نموداری و تحلیلی، این امکان را فراهم می‌کند که برای هر یک از معیارهای ارزیابی یک امتیاز عددی در نظر بگیرید و در نهایت مجموع امتیاز کسب‌شده را برای هر فرد محاسبه کنید و به کمک این مقیاس عددی، ارزیابی دقیق‌تری از عملکرد هر فرد انجام دهید.

برای این منظور می‌توانید از قابلیت متغیرهای محاسباتی استفاده کنید و برای هر فرد یک متغیر امتیاز جداگانه تعریف کنید. سپس در گروه سوال مربوط به هر شخص، از قسمت افزودن محاسبات، امتیاز هر معیار را ثبت کنید. به این ترتیب در قسمت گزارش علاوه بر جزییات نتایج دریافتی، مجموع امتیاز هر یک از افراد ارزیابی‌شونده را نیز می‌توانید در ستونی جداگانه مشاهده کنید.

برای استفاده از تمام این امکانات کافیست در پرس‌لاین همین حالا ثبت‌نام کنید و اولین پرسشنامه خود را بسازید. اگر سوالی دارید یا نیاز به راهنمایی بیشتری دارید به support@porsline.ir ایمیل بزنید.

نمونه فرم نظرسنجی و نمونه پرسشنامه‌های مرتبط