پرسشنامه رضایت‌سنجی کارکنان

اگر دوست دارید بدانید که در ذهن کارمندانتان چه می‌گذرد، چطور می‌توان نیازهای آن‌ها را برطرف کرد، چطور مهارت‌هایشان را بهبود داد و چطور بهتر مدیریتشان کرد باید از پرسشنامه رضایت‌سنجی کارکنان استفاده کنید.

اگر می‌خواهید شاهد تغییر و بهتر شدن فرآیندهای سازمانی باشید باید از درون سازمانتان شروع کنید. کارمندانتان را بسنجید و علل نارضایتی آن‌ها را کشف کنید. پرسشنامه سنجش رضایت شغلی کارکنان با این هدف به صورت دوره‌ای انجام می‌شود که بهره‌وری کارکنان را افزایش داده و نیازها و خواسته‌هایشان را برآورده کند.

پرسشنامه رضایت سنجی کارکنان چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

پرسشنامه سنجش رضایت شغلی کارکنان وسیله‌ای است که به کمک آن می‌توان نیازها، نگرانی‌ها، دغدغه‌ها و مشکلات کارمندان را سنجید و میزان تعلق خاطر کارکنان را افزایش داد. برای هر شرکتی باید مهم باشد که کارمندانش از آن خارج نشوند. بنابراین با انجام چنین تحقیقی می‌توان از بروز آن پیشگیری کرد. این پرسشنامه معمولا احساس رضایت و قدرتمندی کارمندان را می‌سنجد و درباره مسائلی مانند فرهنگ سازمانی، رشد فردی، ارتباط میان کارمندان و مدیران سوال می‌پرسد.

این پرسشنامه اگر به صورت آنلاین و به کمک پرس‌لاین ساخته شود می‌تواند به شکل ناشناس در اختیار کارمندان قرار گیرد تا آن‌ها نظرات واقعی خود را بدون ترس وارد کنند.

از مزایای این پرسشنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شناخت مسائل و مشکلات دائمی کارمندان
 • شنیده شدن حرف‌های کارمندان
 • یافتن بازخوردهای مستقیم به جای حدس زدن درباره احساسات کارمندان
 • تشویق کردن ارتباط باز با کارمندان
 • بررسی میزان رضایت کارمندان در طول زمان
 • پیش‌بینی و جلوگیری از خروج احتمالی کارکنان

 

در پرسشنامه رضایت سنجی شغلی کارکنان چه مواردی را باید سنجید؟

البته که معیارهای سنجش رضایت شغلی کارکنان در هر سازمانی ممکن است متفاوت با دیگری باشد، اما به طور کلی همه سازمان‌ها باید میزان شادی و رضایت، احساس قدرت و رفتارهای کارمندان را در موارد زیر بسنجند:

 • انجام کارها و وظایف
 • ایجاد ارتباط و دستورالعمل‌ها
 • پشتیبانی از کارمندان
 • توزیع متناسب حجم کاری
 • تشویق‌ها و قدردانی‌ها توسط مدیر
 • فرهنگ سازمانی
 • ماموریت و هدف سازمان
 • همکاری با اعضای تیم
 • موقعیت برای پیشرفت و توسعه

 

سوالات پرسشنامه رضایت سنجی کارکنان چیست؟

فراموش نکنید که پرسشنامه‌ها به این دلیل ساخته می‌شوند که نتایج واضحی داشته باشند و پاسخ‌هایی صادقانه و راهگشا دریافت کنند. بنابراین در طراحی سوالاتتان باید حواستان باشد که ساده، قابل فهم و به دور از سوگیری طراحی شوند.

در لحن پرسیدنتان نیز دقت کنید و پرسش‌هایی به دور از کنایه بپرسید. در این‌جا به تعدادی از سوال‌هایی که می‌توانید در دسته‌های مختلف بپرسید اشاره می‌کنیم، البته شما می‌توانید از نمونه پرسشنامه آماده رضایت سنجی کارکنان هم استفاده کنید.

دسته بندی

سوال

رضایت شغلی عمومی

از 1 تا 5 به کار خود به طور کلی چه احساسی دارید و چه چه امتیازی می‌دهید؟

اهداف و ماموریت سازمان

ماموریت و اهداف سازمان را چطور می‌دانید؟ (طیفی 5 تایی)

فرهنگ سازمانی

آیا سازمان بدون درنظر گرفتن پیشینه کارمندان با آن‌ها برخورد می‌کند؟ (پاسخ چندگزینه‌ای بله و خیر و شرط‌گذاری برای پرسیدن سوال بعدی در صورت پاسخ با خیر)

علاقه به انجام کار با کیفیت

به طور کلی احساستان درباره کاری که انجام می‌دهید چیست؟ (طیف لیکرت 5 تایی)

قدردانی مدیران

زمانی که وظیفه‌ام را به خوبی انجام می‌دهم، مدیرم با من این‌گونه برخورد می‌کند. (طیف لیکرت 5 تایی)

احساس پشتیبانی

برای کارهایم تمام اطلاعات لازم را برای انجام صحیح کار دریافت می‌کنم. (طیف لیکرت 5 تایی)

همکاری با تیم

من احساس می‌کنم که همکارانم با من با احترام برخورد می‌کنند. (پاسخ‌ها طیف لیکرت 5 تایی)

 

چطور در پرس‌لاین پرسشنامه رضایت سنجی کارکنان بسازیم؟

برای ساخت پرسشنامه رضایت سنجی کارکنان در پرس‌لاین کافیست ابتدا به طور رایگان ثبت‌نام کنید. سپس یا از نمونه فرم آماده رضایت سنجی کارکنان استفاده کنید و همان سوالات را مطابق میلتان تغییر دهید یا فرمی جدید ایجاد کنید و با درگ و دراپ انواع نمونه سوالات پرسشنامه خود را بسازید.

در پرس‌لاین این امکان را دارید که بدون دانستن هویت افراد پرسشنامه‌ها را برایشان ارسال کنید تا با خیال راحت به سوالات پاسخ دهند.

به کمک شرط گذاری روی سوالات می‌توانید سوالات پیچیده‌تری ایجاد کنید و به کمک امتیاز نیز می‌توانید برای هر سوال وزن خاصی تعیین کنید.

اگر قصد دارید پرسشنامه را به دپارتمان‌های مختلف ارسال کنید از قابلیت درج اطلاعات مخفی استفاده کنید و لینک هر پرسشنامه را اختصاصی برای هر دپارتمان تعریف کنید.

نهایتا هم از انواع گزارش‌های آماده پرس ‌لاین برای ارائه نتایج استفاده کنید. این گزارش‌ها در قالب انواع جدول و نمودار و پای و چارت در اختیار شما قرار می‌گیرد.

اگر سوالی در این زمینه دارید یا نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید همیشه می‌توانید با ما از طریق ایمیل SUPPORT@PORSLINE.IR در ارتباط باشید.  

نمونه فرم نظرسنجی و نمونه پرسشنامه‌های مرتبط