پرسشنامه صدای مشتری

امروزه شناخت نیازها و تجربیات مشتریان به عنوان ابزاری برای بهبود کیفیت محصولات و خدمات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. 

پرسشنامه‌های آنلاین صدای مشتری ابزاری قدرتمند برای شرکت‌ها و سازمان‌ها هستند که می‌توانید  با استفاده از آن‌ها نظرات مشتریان را جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کنید. با بهره‌گیری از این ابزار، شرکت‌ها کیفیت محصولات و خدمات خود را ارزیابی می‌کنند و ضمن بهبود کیفیت محصولات یا خدمات، رضایت مشتریان را افزایش می‌دهند که در نهایت به موفقیت در دستیابی به اهداف تعیین‌شده و افزایش درآمد و سودآوری سازمان منجر می‌شود.

پرسشنامه صدای مشتری چیست؟

پرسشنامه‌ آنلاین صدای مشتری ابزاری است که به شرکت‌ها و سازمان‌ها این امکان را می‌دهد تا نظرات، انتقادات و پیشنهادهای مشتریان را در مورد محصولات یا خدمات خود به صورت یکپارچه و در قالب داده‌هایی قابل تحلیل، جمع‌آوری کنند.

از آن جا که این پرسشنامه‌ به صورت آنلاین در دسترس مشتریان است، آن‌ها می‌توانند به راحتی و در هر زمانی نظرات خود را ارسال کنند. این سهولت استفاده سبب می‌شود نرخ مشارکت مشتریان در تکمیل نظرسنجی بیشتر شود و با دریافت نظرات تعداد بیشتری از مشتریان، بتوان به اطلاعات دقیق‌تر و جامع‌تری در مورد تجربه استفاده از یک محصول یا خدمت دست یافت.

پرسشنامه صدای مشتری ابزاری مفید و کاربردی برای انواع سازمان‌ها و صنایع است. صنایع و سازمان‌های خدماتی مانند هتل‌ها، شرکت‌های ارائه‌دهند‌ه خدمات حمل و نقل عمومی، بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و اپراتورهای تلفن همراه به منظور اندازه‌گیری رضایت مشتریان و ارائه خدمات بهتر می‌توانند از پرسشنامه‌ صدای مشتری استفاده کنند و تجربه مشتریان را ارتقا دهند. 

شرکت‌های تولیدی محصولات نیز از پرسشنامه‌ صدای مشتری برای جمع‌آوری بازخورد و بهبود کیفیت محصولات خود بهره می‌برند.

شرکت فورد که یکی از شرکت‌های بزرگ خودروسازی در جهان است، به منظور بهبود محصولات و تعامل موثرتر با مشتریان خود از روش‌های مختلفی از جمله پرسشنامه صدای مشتری استفاده می‌کند. 

فورد با استفاده از ابزارهای متنوعی مانند شبکه‌های اجتماعی و انجمن‌های آنلاین نظرسنجی‌ها و پرسشنامه‌های صدای مشتری را برای گروه‌های مختلفی از مخاطبان مانند مشتریان فعلی و بالقوه ارسال می‌کند و نظرات آن‌ها را به دقت جمع‌آوری می‌کند. پس از جمع‌آوری نظرات، تیم‌های بازاریابی فورد به تحلیل دقیق این نظرات می‌پردازند و ‌سعی می‌کنند نیازهای مشتریان را شناسایی کنند و بر اساس آن به بهبود استراتژی‌های بازاریابی خود بپردازند.

با توجه به نظرات و نیازهای مشتریان، فورد به توسعه محصولات جدید می‌پردازد که به بهبود عملکرد، ایمنی و کارایی خودروها منجر می‌شود. فورد همچنین از صدای مشتری برای بهبود کیفیت فرآیند تولید و کاهش مشکلات مرتبط با محصولات خود استفاده می‌کند.

علاوه بر شرکت‌های تولیدی، موسسات مطالعاتی و شرکت‌های تحقیقات بازار نیز می‌توانند از این پرسشنامه برای جمع‌آوری داده‌ها و نظرات مشتریان استفاده کنند و با استفاده از داده‌های ثبت‌شده، راهکارهایی برای بهبود محصولات و خدمات مورد مطالعه‌شان یا توسعه محصولات جدید بر اساس نیازمندی‌های بازار هدف ارائه دهند.

دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی می‌توانند پرسشنامه‌ صدای مشتری را برای ارتقای خدمات آموزشی خود و ایجاد زمینه‌های آموزشی و پژوهشی جدید به کار بگیرند و در این راستا نظرات دانشجویان و اعضای هیئت علمی را دریافت کنند.

همچنین، بسیاری از سازمان‌ها به صورت دوره‌ای و به شکل سفارشی پرسشنامه‌  صدای مشتری را اجرا می‌کنند تا به نیازها و اهداف خاص خود پاسخ دهند.

پرسشنامه صدای مشتری چه تفاوتی با پرسشنامه رضایت‌سنجی مشتری دارد؟

پرسشنامه صدای مشتری و پرسشنامه رضایت مشتریان ابزارهای مختلفی هستند که در تحقیقات بازاریابی و مدیریت کسب و کار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هدف اصلی پرسشنامه صدای مشتری بررسی نیازها، انتظارات و تجربیات مشتریان در خصوص محصولات و خدمات شماست. این پرسشنامه به شما کمک می‌کند تا مشکلات و نقاط ضعف را شناسایی و بهبودهای لازم را انجام دهید. به علاوه بازخوردهای حاصل از این پرسشنامه‌های دیدگاه دقیقی از فرصت‌های توسعه و معرفی محصولات و خدمات جدید در اختیار شما قرار می‌دهد.

در صورتی که پرسشنامه‌ رضایت‌سنجی مشتری با هدف اندازه‌گیری میزان رضایت مشتریان از محصولات یا خدمات طراحی و پیاده‌سازی می‌شوند. با استفاده از این پرسشنامه می‌توان اطلاعاتی در مورد عملکرد کلی محصولات و خدمات و نظرات مشتریان در مورد آن‌ها را بدست آورد.

پرسشنامه صدای مشتری بطور معمول در زمانی که مشتریان از محصولات یا خدمات شما استفاده می‌کنند یا بلافاصله پس از خرید محصول، به آن‌ها ارائه می‌شود تا بازخوردهای فوری را دریافت کنید؛ ولی پرسشنامه رضایت مشتری معمولا در زمان‌های مختلف و با فواصل زمانی مشخص به مشتریان ارائه می‌شود تا بتوان تغییرات رضایت آن‌ها را در طول زمان اندازه‌گیری کرد.

با وجود این تفاوت‌ها، هر دو نوع پرسشنامه اطلاعات ارزشمندی برای بهبود محصولات و خدمات ارائه می‌دهند و می‌توانند به بهبود روند کسب و کار شما کمک کنند.

استفاده از پرسشنامه آنلاین صدای مشتری چه مزیت‌هایی دارد؟

با جمع‌آوری نظرات مشتریان، شرکت‌ها می‌توانند بهبودهای لازم را در محصولات یا خدمات خود ایجاد کنند. این بهبودها در نهایت به بهبود رضایت مشتریان و افزایش فروش کمک می‌کند.

همچنین با شناخت دقیق نیازها و انتظارات مشتریان، شرکت‌ها می‌توانند به بهترین شکل به آن‌ها پاسخ دهند و تا حد امکان خدمات یا محصولاتی سفارشی‌تر ارائه کنند.

به علاوه وقتی برای مشتریان این امکان فراهم می‌شود که نظراتشان را ابراز کنند اعتماد آن‌ها به شرکت شما افزایش می یابد و احساس شنیده شدن می‌تواند وفاداری آن‌ها را نسبت به برند شما افزایش دهد.

پرسشنامه آنلاین صدای مشتری به شما این امکان را می‌دهد که درک و بینش عمیق‌تری نسبت به ترجیحات، نیازها و انتظارات مشتریان پیدا کنید.

با دریافت بازخورد مشتریان، کسب‌وکارها نشان می‌دهند که در مرکز همه فعالیت‌هایشان به ارتقای تجربه مشتری تعهد دارند که می‌تواند موجب افزایش وفاداری و نگه‌داشت مشتریان شود.

این پرسشنامه‌ همچنین می‌تواند ایده‌های نو در زمینه تولید محصولات یا ارائه خدمات جدید را شناسایی کند.

عمل به راهکارهای استنباط‌شده از پرسشنامه صدای مشتری به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا با ارائه آنچه مشتریان واقعا می‌خواهند، از رقبا متمایز شوند و مزیت رقابتی ایجاد کنند.

پرسشنامه‌ صدای مشتری همچنین به شناسایی و حل مشکلات به سرعت کمک می‌کند و از ایجاد تجارب منفی و تاثیر آن‌ها روی شهرت برند جلوگیری می‌کند. این پرسشنامه معیارهای قابل اندازه‌گیری و قابل سنجش ارائه می‌دهد که می‌توان برای پیگیری بهبودها در طول زمان استفاده کرد.

در کل، پرسشنامه‌ صدای مشتری به کسب‌وکارها امکان می‌دهد تا محصولات و خدمات خود را با انتظارات مشتریان هماهنگ کنند.

سوالات پرسشنامه صدای مشتری

در ادامه، برخی از سوالاتی که معمولا در پرسشنامه صدای مشتری استفاده می‌شود، آورده شده است، شما می‌توانید بر اساس نوع و ماهیت کسب و کار و محصول یا خدمتی که ارائه می‌کنید، این سوالات را شخصی‌سازی کنید:

سوالات در مورد تجربه کلی مشتری:

 • بطور کلی تجربه استفاده از محصول یا خدمات ما را چطور ارزیابی می‌کنید؟
 • بطور کلی، چقدر از تجربه‌ استفاده از محصول یا خدمات ما رضایت دارید؟

سوالات مرتبط با کیفیت محصول یا خدمات:

 • از ۱ تا ۱۰، به کیفیت محصول یا خدمات چه امتیازی می‌دهید؟
 • به نظر شما چه جنبه‌هایی از محصول یا خدمات ما به بهبود نیاز دارد؟

سوالات در مورد قیمت محصول یا خدمات:

 • آیا قیمت محصول یا خدمات ما نسبت به کیفیت آن مناسب است؟

 سوالات مرتبط با خدمات مشتریان:

 • از تجربه‌ ارتباط با تیم پشتیبانی ما چقدر رضایت دارید؟
 • آیا زمان و سرعت پاسخگویی تیم پشتیبانی ما به نیازمندی‌ها و سوالات شما مناسب بوده است؟

سوالات مرتبط با روش‌های ارتباطی مشتریان با سازمان :

 • آیا از روش‌های ارتباطی ما مانند ایمیل، تلفن یا شبکه‌های اجتماعی راضی هستید؟
 • آیا اطلاعات مورد نیاز خود را به راحتی از پلتفرم‌های اطلاع‌رسانی ما دریافت می‌کنید؟

سوالات مرتبط با تجربه خرید:

 • از تجربه خرید آنلاین یا حضوری خود چقدر راضی هستید؟
 • آیا وب سایت یا اپلیکیشن ما اطلاعات مورد نیاز شما را به خوبی ارائه می‌دهد؟

سوالات مرتبط با وفاداری و توصیه:

 • آیا تمایل دارید محصول یا خدمات ما را به دیگران معرفی کنید؟
 • آیا محصول یا خدمات ما برای شما ارزش ویژه‌ای ایجاد کرده‌اند؟

 سوالات مرتبط با نیازها و ترجیحات:

 • به نظر شما بهتر است چه تغییرات یا امکانات جدیدی به محصولات یا خدمات ما اضافه شود؟
 • چه نیازهای خاصی در زمینه محصول یا خدمات ما دارید که هنوز تامین نشده‌اند؟

چگونه با پرس‌لاین پرسشنامه صدای مشتری را حرفه‌ای بسازیم؟

در نمونه پرسشنامه آنلاین صدای مشتری، می‌توانید به هر یک از جنبه‌های محصول یا خدمات خود که نیازمند دریافت بازخورد در مورد آن‌ها هستید، گروه سوال جداگانه‌ای اختصاص دهید و معیارهای سنجش هر بعد را در قالب سوالاتی به پرسشنامه اضافه کنید.

برای ارزیابی یک موضوع از ابعاد مختلف، علاوه بر گروه سوال می‌توانید از نوع سوال ماتریسی در فرم خود استفاده کنید و هر یک از سطرهای ماتریس را به یکی از معیارها مانند کیفیت محصول یا خدمات، ارتباط با مشتریان، قیمت محصول، تجربه استفاده و خرید و ... اختصاص دهید و در ستون‌های ماتریس، مقادیر طیف ارزیابی را قرار دهید.

اگر می‌خواهید میزان رضایت مشتری را در خصوص هر یک از جنبه‌های ارائه محصول یا خدمت، بصورت شاخص‌های عددی مجزا در اختیار داشته باشید، به کمک قابلیت متغیرهای محاسباتی در کاربری سازمانی پرس‌لاین، می‌توانید برای هر یک از ابعاد ارائه خدمت یا محصول، یک متغیر امتیاز جداگانه تعریف کنید و با توجه به این که هر سوال مربوط به کدام جنبه از خدمات است، محاسبات آن سوال را روی متغیر مربوطه تعریف کنید.

برای به‌اشتراک‌گذاری نتایج و گزارش‌های نموداری با همکاران خود، با کلیک روی دکمه لینک نمودارها، لینک صفحه تحلیل و نمودارها را کپی و برای آن‌ها ارسال کنید.

برای استفاده از تمام این امکانات کافیست در پرس‌لاین همین حالا ثبت‌نام کنید و اولین پرسشنامه خود را بسازید. اگر سوالی دارید یا نیاز به راهنمایی بیشتری دارید به support@porsline.ir ایمیل بزنید.

نمونه فرم نظرسنجی و نمونه پرسشنامه‌های مرتبط