فرم ارزیابی عملکرد کارکنان

فرم ارزیابی عملکرد کارکنان نوعی چک‌لیست ارزیابی عملکرد افراد در هر سازمان است و در فرآیند ارزیابی عملکرد کارکنان استفاده می‌شود. فرم ارزیابی عملکرد فرصتی مناسب در اختیار مدیر سازمان و کارمند قرار می‌دهد تا درباره موفقیت‌ها، پیشرفت‌ها یا نقاط قابل‌بهبود هر کارمند تعامل و گفتگو داشته باشند و در انتها، نتایج را به‌صورت سازمان‌یافته و منظم تحلیل و بایگانی کنند.

فرم ارزیابی عملکرد کارکنان از ابزارهای ضروری هر ارزشیابی عملکردی به‌شمار می‌آید که جلسه‌های مصاحبه ارزیابی را بهینه‌سازی می‌کند و به آن سرعت می‌بخشد. قابلیت‌های متنوع فرم آنلاین ارزیابی عملکرد کارکنان باشد به شما کمک می‌کند تا با صرف هزینه و زمان کمتر بتوانید ارزیابی عملکرد کارکنان را به‌شیوه‌ای هوشمندانه اجرا کنید.

فرم ارزیابی عملکرد کارکنان چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

حفظ رضایت شغلی کارکنان و فراهم‌آوردن فضایی سازنده و منظم از آن‌دست مواردی‌ست که اغلب از چشم مدیران تازه‌کار پنهان می‌ماند. این درحالی‌ست که بی‌توجهی مدیران و نداشتن بازخورد آن‌ها یکی از عوامل تاثیرگذار در ترک شغل بسیاری از کارمندان سازمان‌ها در خارج و داخل محسوب می‌شود و می‌تواند موفقیت کسب‌وکارتان را با خطرهای جدی مواجه سازد.

برگزاری جلسه‌های دوره‌ای ارزیابی عملکرد و به‌کارگیری فرم ارزشیابی کارکنان حرکتی مثبت و سازنده است که تاثیر آن را پس از گذشت مدتی از شروع آن متوجه می‌شوید؛ کارکنان بیش‌ازپیش به نحوه عملکرد خود و بازدهی‌شان اهمیت داده و کسب نشان «کارمند نمونه» یا سایر موارد تشویقی را خواسته یا ناخواسته در لیست اهداف‌شان قرار خواهند داد؛ اگر هم عملکرد مطلوبی از خود نشان نداده باشند، می‌توانند از نتایج جدول ارزیابی بهره‌مند شوند و آن را در راستای توسعه و بهبود عملکردشان به‌کار بگیرند.

فرم ارزیابی پرسنل نوعی چک‌لیست ارزیابی عملکرد افراد در هر سازمان است و در فرآیند ارزیابی عملکرد کارکنان استفاده می‌شود. فرم ارزیابی عملکرد فرصتی مناسب در اختیار مدیر سازمان و کارمند قرار می‌دهد تا درباره موفقیت‌ها، پیشرفت‌ها یا نقاط قابل‌بهبود هر کارمند تعامل و گفتگو داشته باشند و در انتها، نتایج را به‌صورت سازمان‌یافته و منظم تحلیل و بایگانی کنند. ارزیابی صحیح و به‌موقع عملکرد کارکنان در کنار کاهش نرخ رویگردانی آن‌ها از سازمان، بهره‌وریشان را افزایش می‌دهد و در نهایت به رضایت بیشتر کارکنان و کارفرماها می‌انجامد.

فرض کنید که مدیر سازمانی با بیش از هزار کارمند هستید یا در بخش منابع انسانی آن فعالیت دارید. برای این‌که بتوانید بهره‌وری هریک از کارکنان را اندازه‌گیری کنید به معیارها و شاخص‌های قابل‌اندازه‌گیری برای سنجش عملکرد هریک نیاز دارید. این شاخص‌ها می‌بایست به‌صورت هدفمند استفاده شوند تا به شما در تصمیم‌گیری‌های سازمانی مانند تعیین یا تغییر استراتژی‌های سازمان، ایجاد فرصت‌های یادگیری بیشتر برای کارکنان، و حتی تعیین میزان حقوق دریافتی هر فرد کمک کنند.

جایگزین‌کردن فرم‌های کاغذی با فرم آنلاین راه‌حلی نوین و کارآمد برای کاهش هزینه‌ها و صرف زمان کمتر است. به کمک فرم ارزیابی عملکرد پرسنل می‌توانید این ارزیابی را به‌صورت آنلاین برای هریک از کارمندان سازمان خود انجام دهید و پس از اتمام آن، نتایج را به‌صورت خصوصی و از طریق ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی برایشان ارسال کنید. بدین ترتیب فرد می‌تواند بازخوردهای عملکرد خود را ببیند و اهدافی جدید برای بهبود عملکرد و رشد شخصی خود انتخاب کند.

البته این فرم تنها مختص سازمان‌های پرجمعیت نیست و می‌تواند به‌عنوان فرم ارزیابی عملکرد کارکنان شرکت خصوصی نیز مورداستفاده مدیران شرکت‌های خصوصی نیز قرار بگیرد؛ چراکه مزیت‌های نمونه فرم ارزیابی عملکرد کارکنان از تسهیل کارهای اداری و صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های جاری فراتر می‌رود.

دریافت نمونه گزارش عملکرد کارکنان در قالب اکسل و csv، قراردادن پرسشنامه در وب‌سایت و یکپارچه‌سازی فرم ارزیابی عملکرد با پایگاه‌های داده سازمان تنها بخشی از قابلیت‌های منحصربه‌فرد فرم ارزیابی عملکرد کارکنان پُرس‌لاین هستند که بهره‌وری جلسه‌های ارزیابی عملکرد سازمان‌تان را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهند.

به کمک این فرم آنلاین می‌توانید میزان رضایت شغلی و همچنین میزان اشتیاق شغلی و تعلق خاطر کارکنان را بسنجید و از آن نتایج حاصل برای کاهش نرخ خروج کارمندان و تقویت فضای رشد و تعامل در سازمانتان استفاده کنید.

چطور فرم آنلاین ارزیابی عملکرد کارکنان را با پُرس‌لاین هوشمندانه‌تر بسازیم؟

ساخت فرم آنلاین با پُرس‌لاین بسیار ساده است؛ تنها کافی‌ست از نمونه فرم آماده ارزیابی عملکرد کارکنان استفاده کنید یا فقط با چند درگ و دراپ آن را بسازید. به‌علاوه، اگر تا به امروز از گوگل‌فرم برای ارزیابی عملکرد کارکنان استفاده کرده‌اید، می‌توانید فرم‌های سابق را به کمک قابلیت تبدیل گوگل‌فرم به پُرس‌لاین به‌روزرسانی کنید.

مدیران با دسترسی به طیف گسترده‌ای از انواع سوال‌های دو‌گزینه‌ای و چهارگزینه، سوال‌های باز، و سوال‌های طیف لیکرت می‌توانند تدوین فرم‌های ارزیابی عملکرد را به‌شکلی هوشمند و حرفه‌ای انجام دهند. افزون بر این، امکان وزن‌دهی به پاسخ‌ها به کمک قابلیت افزودن امتیاز راهی مطمئن و دقیق برای جمع‌آوری داده‌های قابل‌اندازه‌گیری‌ست که در سنجش حساب‌شده عملکرد کارکنان نقش مهمی ایفا می‌کند.

برای این‌که پرسشنامه هر کارمند را به صورت اختصاصی و محرمانه برای او ارسال کنید می‌توانید از گزینه درج اطلاعات مخفی استفاده کنید. با یکپارچه‌سازی حساب کاربری پُرس‌لاین خود با پایگاه‌های داده سازمان‌تان یا واردکردن اطلاعات کارکنان مانند کد ملی و ایمیل می‌توانید به تعداد کارکنان، لینک‌های اختصاصی برای یک یا چند فرم ارزیابی عملکرد بسازید و فرآیند ارزیابی عملکرد را به‌طور مجزا پیش ببرید.

به‌علاوه، در بخش گزارشات می‌توانید جدول گزارش‌های کارکردی کارکنان را به شکل انواع نمودار و چارت در اختیار هر فرد بگذارید. بدین ترتیب، نتایج ارزیابی کارکنان از جمله نمره کلی و تحلیل آن به‌طور خودکار به ایمیل هر یک از آن‌ها ارسال می‌شود و علاوه‌بر حفظ محرمانگی نتایج، فرآیند بایگانی و سازمان‌دهی اطلاعات نیز تسهیل می‌گردد. همچنین، کارکنان می‌توانند نتایج ارزیابی عملکرد خود را با ارزیابی‌های بعدی مقایسه کنند.

روش دیگری که ما نیز در نمونه فرم ارزیابی عملکرد کارکنان از آن استفاده کرده‌ایم این است که در نخستین سوال از ارزیاب بپرسید کدام یک از کارمندان را می‌خواهد ارزیابی کند. سپس در بخش گزارش نتایج می‌توانید با اعمال فیلترهای پیشرفته و جداسازی نتایج هر فرد از سیستم بخواهید ایمیل اطلاع رسانی نتایج فرم ارزیابی را به ایمیل شخصی یا سازمانی مخصوص آن کارمند ارسال کند.

از دیگر چالش‌های ارزیابی کارکنان می‌توان به مباحث قانونی اشاره کرد که ممکن است پس از جلسه‌های ارزیابی دردسرساز شوند. قابلیت آپلود فایل از دیگر توانمندی‌های فرم ارزیابی عملکرد پُرس‌لاین است که به کمک آن می‌توانید مکالمه‌های میان خود و کارمندان‌تان را ذخیره کنید و برای همیشه روی پرونده هر کدام نگه دارید تا از بابت بروز چنین مشکل‌هایی خاطرجمع باشید.

اگر می‌خواهید فایل PDF نمونه پرسشنامه ارزیابی کارکنان را دانلود کنید روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود نمونه فرم ارزیابی کارکنان 

شما می‌توانید همین حالا با ثبت‌نام در پُرس‌لاین و ساخت فرم ارزیابی عملکرد کارکنان، قدمی بزرگ برای پیشبرد اهداف مدیریت منابع انسانی خود بردارید. اگر برای ساخت فرم یا پرسشنامه خود سوالی داشتید می‌توانید از طریق ایمیل SUPPORT@PORSLINE.IR با ما در ارتباط باشید.

نمونه فرم نظرسنجی و نمونه پرسشنامه‌های مرتبط