۷ دلیل برای انجام آنلاین ارزیابی‌های سازمانی و تحقیقات بازار

حمیدرضا نظری
۲۷ آبان ۱۳۹۶ . ۴ دقیقه مطالعه

شیوه‌های مختلفی برای نظرسنجی  و انجام مطالعه وجود دارد. ارسال پستی پرسشنامه‌های کاغذی، مصاحبه/پرسشگری رو در رو یا تلفنی، ارسال فایل پرسشنامه از طریق ایمیل و نهایتا استفاده از سرویس‌های آنلاین طراحی و ارسال پرسشنامه. اینکه کدام‌یک بهترین شیوه نظرسنجی و پرسشنامه است، در طی سال‌ها، موضوع مباحثه صاحب‌نظران بوده است. به جز شیوه ارسال پستی پرسشنامه که تقریبا منسوخ شده است، سایر موارد مزایا و معایب خاص خود را دارند. اما چرا استفاده از سرویس‌های نرم‌افزاری آنلاین به شیوه‌ای غالب و بسیار رایج در دنیا تبدیل شده است؟  و اکثر پژوهشگران دانشگاهی، دانشگاه‌ها و سازما‌ن‌ها برای انجام تحقیقات دانشگاهی، رضایت‌سنجی مشتریان، تحقیقات بازار، ارزیابی کارکنان و … استفاده از سامانه‌های آنلاین را ترجیح می‌دهند؟
مزایای پرسشنامه و نظرسنجی آنلاین
۱) هزینه: هزینه بسیار کم استفاده از سرویس آنلاین نرم‌افزاری در مقایسه با سایر روش‌ها اولین موردی است که کاملا به چشم می‌آید. برای طراحی، ارسال و جمع‌آوری داده به کمک یک سرویس نرم‌افزاری آنلاین مانند «پُرس‌لاین» تنها چند کلیک و درگ و دراپ کفایت می‌کند و حتی رایگان می‌توان از بسیاری ویژگی‌ها استفاده کرد. در سوی دیگر، هزینه استخدام مصاحبه‌کننده‌های رو در رو، خیابانی یا تلفنی، هزینه پرینت و ارسال پرسشنامه‌ها و هزینه آماده‌سازی و ورود دستی داده برای تحلیل آماری را در نظر بگیرید.
۲) سرعت: پرسشنامه آنلاین از هر روش تحقیق و مطالعه دیگری سریع‌تر است. در این شیوه، به محض اینکه لینک پرسشنامه را ارسال می‌کنید، پاسخ‌ها به صورت خودکار و در لحظه جمع‌آوری می‌شوند. می‌توان به صورت لحظه‌ای نرخ پاسخ‌دهی، میانگین مدت زمان پاسخ‌گویی و انواع داده‌های حاشیه‌ای را دنبال کرد. حتی کاربر قادر است بلافاصله با شروع پاسخ‌دهی، از نمودارهای گرافیکی که در لحظه داده‌ها را پردازش می‌کنند، استفاده کند و هر داده‌ای که تمایل دارد را فیلتر کند تا در آمارها وارد نشود. انجام این مراحل در سایر شیوه‌ها، بسته به تعداد پاسخ‌ها، به چندین روز زمان برای آماده‌سازی و ساماندهی داده‌ احتیاج دارد.
۳) استفاده از تصویر، ویدئو، صوت و لینک: این یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های سرویس‌های پرسشنامه‌ای آنلاین مانند «پُرس‌لاین» است. با استفاده از تصویر، ویدئو و لینک نه تنها جذابیت و سطح تعامل پاسخ‌دهندگان با پرسشنامه آنلاین بالا می‌رود، بلکه می‌توان آن‌ها را در خصوص مفاهیم مطالعه و نحوه پاسخ‌دهی آموزش داد تا نرخ پاسخ‌دهی بالاتر رود. مثلا می‌توانید چند تصویر از طراحی جدید وب‌سایت یا اپلیکیشن خود در پرسشنامه بگذارید و فیدبک کاربران را بخواهید. انجام این کار در سایر شیوه‌ها اگر نشدنی نباشد، بسیار دشوار است.

۴) استفاده آسان از منطق برنامه نویسی: یک پرسشنامه آنلاین مانند یک مکالمه دوستانه می‌تواند طراحی شود تا پاسخ‌هایی دقیق‌تر جمع‌آوری شوند. فرض کنید ۵ محصول متفاوت می‌فروشید و از مشتری هر محصول می‌خواهید سوالاتی خاص بپرسید و مشتری از روی سایر سوالات پرش کند و آن‌ها را نبیند. کافی است ۵ شرط در پرسشنامه آنلاین خود به سادگی اضافه کنید. یا می‌توانید پاسخ یک سوال را در سوال دیگری استفاده کنید. مثلا نام پاسخ‌دهنده را بپرسید و در سوالات بعدی او را به نام خودش مخاطب قرار دهید. این ویژگی‌ها در سرویس‌های نرم‌افزاری نظرسنجی آنلاین سبب می‌شوند برخی ویژگی‌های مطلوب مصاحبه رو در رو در شیوه آنلاین نیز اجرایی شود. در چند هفته آتی، این ویژگی‌ها در قالب نسخه کاربری حرفه‌ای پُرس‌لاین در دسترس خواهد بود.
۵) سوگیری کمتر: از آنجا که در شیوه آنلاین، پاسخ‌دهنده، مصاحبه‌کننده‌ای را نمی‌بیند، تحت تاثیر تمایل به حفظ وجهه خود در برابر او قرار نخواهد گرفت و پاسخ‌ها دارای سوگیری نخواهد بود. از طرفی در این شیوه مصاحبه‌کننده‌ای نیز وجود ندارد و سوالات به یک روال از کلیه افراد جامعه/نمونه آماری پرسیده می‌شود. یکی از سوگیری‌های مصاحبه که صحت داده را متاثر می‌کند این است که مصاحبه‌کننده از افراد مختلف به شیوه‌ها و لحن‌های گوناگونی ممکن است سوالات را مطرح کند. برای آگاهی بیشتر در مورد سوگیری این مطلب را بخوانید.

۶) رفع محدودیت زمان و مکان: برای پاسخ‌دهنده و طراح پرسشنامه در شیوه آنلاین هیچ‌گونه محدودیت زمان و مکانی وجود ندارد. پاسخ‌دهندگانی که لینک پرسشنامه آنلاین را در اختیار دارند، هر زمان که مایل باشند می‌توانند آن‌را تکمیل نمایند. از طرف دیگر طراح پرسشنامه نیز به حساب کاربری خود از طریق اینترنت در هر مکان و زمانی دسترسی دارد و می‌تواند نظرسنجی را ویرایش کند، پاسخ‌ها را بررسی کند و نمودارهای گرافیکی تحلیلی را دنبال کند.

۷) توزیع گسترده برای جمع‌آوری داده: در شیوه آنلاین محدودیت کمتری برای دسترسی به انواع جوامع آماری وجود دارد. اولا، انواع شیوه‌ها مانند ارسال لینک پرسشنامه به کمک ایمیل، قرار دادن لینک نظرسنجی در تلگرام، لینکداین و سایر شبکه‌های اجتماعی و قرار دادن در وب‌سایت را می‌توان به راحتی، بدون هزینه و همزمان استفاده کرد. ثانیا، فرم‌های آنلاین طراحی‌شده کاملا با موبایل و تبلت علاوه بر کامپیوتر و لپ‌تاپ سازگار هستند.
اگر می‌خواهید به رایگان یک سرویس نظرسنجی و پرسشنامه آنلاین را امتحان کنید، اینجا کلیک کنید و تجربه استفاده خود از پُرس‌لاین یا سرویس‌های خارجی مشابه را از اینجا با ما در میان بگذارید.

ارسال نظر

Privacy Preference Center