پرسشنامه ارزیابی ۳۶۰ درجه را چگونه در پُرس‌لاین بسازید؟

پیمان محدّثی
۱۵ مهر ۱۳۹۷ . ۴ دقیقه مطالعه

پیاده‌سازی ارزیابی ۳۶۰ درجه منابع انسانی که بعضا از آن به عنوان راهکاری جهت ارزیابی عملکرد کارکنان نیز استفاده می‌شود، برای کارشناسان و مدیران منابع انسانی روندی دشوار و پیچیده است. وجود یک ابزار نرم‌افزاری کاربرپسند جهت جمع‌آوری اتوماتیک و هوشمند داده‌ها در قالب پرسشنامه آنلاین ارزیابی ۳۶۰ درجه و فراهم‌سازی امکان گزارش‌گیری‌های متنوع، این پیچیدگی و دشواری را کاهش می‌دهد.

اگر با ارزیابی ۳۶۰ درجه آشنا نیستید یا برای اولین بار می‌خواهید این مدل را در سازمان خود اجرا کنید، ابتدا این مطالب را بخوانید:

ارزیابی ۳۶۰ درجه، راهنمای جامع برای مدیران و کارشناسان منابع انسانی

ارزیابی ۳۶۰ درجه چیست؟ چگونه باید آن‌را شروع کرد؟

در ادامه تشریح می‌کنیم که چگونه به کمک سامانه فرم ساز آنلاین پُرس‌لاین می‌توانید یک پرسشنامه ارزیابی ۳۶۰ درجه آماده کنید.

۱. ساختار کلی پرسشنامه ارزیابی ۳۶۰ درجه

فرض کنید شما سرپرست یک واحد کاری هستید و باید علاوه بر خودارزیابی، مدیر خود، سرپرستان هم‌رده خود و کارشناسان زیرمجموعه خود را ارزیابی کنید.

بنابراین ساختار کلی پرسشنامه دارای ۴ گروه سوال است که عبارتند از خود ارزیابی، ارزیابی مدیر، ارزیابی همکار هم‌رده و ارزیابی کارشناس.

۲. جزییات پرسش‌های هر گروه سوال

برای افزودن سوال‌های ذیل هر گروه سوال کافی است با چند درگ و دراپ سوال‌ها را ایجاد کنید. مثلا در عکس ذیل در خصوص پارامترهای دانش، بهره‌وری، خلاقیت و … سوال پرسیده می‌شود.

۳. تعریف روابط منطقی جهت نمایش سوال‌های مرتبط

ساختارهای سازمانی و به تبع آن تعداد نفرات در هر واحد کاری متفاوت هستند. باید به کمک «افزودن شرط» و تعریف روابط منطقی مشخص کنید که افراد به سوال‌های در خصوص همکاران هم‌رده و یا کارشناسان زیرمجموعه پاسخ دهند.

بدین منظور، در نمونه پرسشنامه ارزیابی ۳۶۰ درجه، شرط‌ها و روابط منطقی ذیل را تعریف کرده‌ایم.

در پایان هر بخش، از پاسخ‌دهنده پرسیده می‌شود که با ارزیابی همکار هم‌رده یا کارشناس زیرمجموعه ادامه می‌دهد و در آن بخش نیز از شرط استفاده شده است.

اگر مایل به طراحی حرفه‌ای‌تر و البته کمی پیچیده‌تر پرسشنامه ارزیابی ۳۶۰ درجه هستید، باید در ابتدا از پاسخ‌‌دهنده بپرسید:

و سپس به کمک تعریف شرط، به تعداد مورد نیاز، تعداد گروه‌ سوال‌های هم‌رده و زیرمجموعه را به پاسخ‌دهندگان نشان دهید.

۴. گزارش‌گیری از پرسشنامه ارزیابی ۳۶۰ درجه

دسترسی به کلیه داده‌های جمع‌آوری‌شده از طریق جدول نتایج امکان‌پذیر است. اگر مایلید تحلیلی دقیق‌تر داشته باشید، باید از امکان فیلترها و گزارش‌های پیشرفته استفاده کنید.

گزارش‌ساز چیست و چگونه کار می‌کند؟

۵. نکات تکمیلی

  • به پرسشنامه ماهیت یک تعامل انسانی پرسش و پاسخ دهید. بدین منظور از امکان پایپینگ پاسخ استفاده کنید. هر فرد را شخصا مخاطب قرار دهید و به پاسخ‌دهنده نشان دهید که در مورد چه کسی در حال ثبت پاسخ است.

  • ما به مدیران منابع انسانی سازمان‌های مختلف کمک کرده‌ایم به کمک اطلاعات موجود در پایگاه داده خود برای هر فرد لینک شخصی‌شده ارسال کنند تا سرعت پاسخ‌دهی افزایش یابد و از دریافت اطلاعاتی که سازمان می‌داند، خودداری کنند و در عین حال تحلیلی جامع‌تر نیز بتوانند انجام دهند. این قابلیت را «درج اطلاعات مخفی» میسر می‌کند. به عنوان کاربر می‌توانید براساس مقادیر متغیرهای اطلاعات مخفی، لینک‌های شخصی‌شده با قابلیت تنها یکبار پاسخ فراهم کنید، روابط منطقی پرسشنامه را براساس این مقادیر تعریف کنید و این مقادیر را در پرسشنامه پایپ کنید.

برای استفاده از این امکان در کاربری سازمانی پُرس‌لاین، با ما تماس بگیرید.

از بخش نمونه پرسشنامه‌ها، به نمونه پرسشنامه ارزیابی ۳۶۰ درجه دسترسی دارید. این پرسشنامه را براساس نیاز سازمان خود می‌توانید ویرایش کنید و بدون دردسر، فرایند پیچیده ارزیابی ۳۶۰ درجه را در سازمان خود پیش ببرید.

ارسال نظر

Privacy Preference Center