مدیران سازمان چگونه باید فیدبک بگیرند؟

حمیدرضا نظری
۲۷ آبان ۱۳۹۶ . ۲ دقیقه مطالعه

رویکرد متداول در سازمان شما زمانی‌که چالشی در حوزه منابع انسانی وجود دارد، مثلا کارکنان خبره در حال ترک سازمان هستند، یا باید تصمیمی کلیدی در مورد کارکنان گرفته شود، مثلا مدیریت واحد باید به چه کسی سپرده شود،‌ چیست؟

سازمان‌های فراوانی در دنیا برای ارزیابی اثربخشی برنامه‌ها و فرایند منابع انسانی رویکرد تحلیلی و داده‌محور را جایگزین رویکرد متداول و سنتی اتکا بر حس و سوابق ذهنی افراد کرده‌اند. چنین رویکردی به نام «تحلیل افراد؛ People Analytics» شناخته می‌شود و طیفی از تکنیک‌ها از گزارش‌گیری و شاخص‌سازی تا پیمایش و پیش‌بینی را شامل می‌شود.

بخشی از رویکرد داده‌محور در حوزه منابع انسانی و کارکنان، نهادینه‌سازی فرهنگ ارائه و دریافت فیدبک‌های اثربخش و هدفمند است. ساز و کار شرکت گوگل برای دریافت فیدبک کارکنان در خصوص مدیران شرکت را در ادامه بخوانید.*

گوگل هر شش ماه مطالعه‌ای به نام «فیدبک مدیران» را به صورت گسترده در سطح شرکت انجام می‌دهد. پاسخ‌های کارکنان به صورت محرمانه(بدون نام) جمع‌آوری و به مدیر مربوطه گزارش می‌شود. نتایج مطالعه فیدبک مدیران صرفا جنبه توسعه‌ای دارد و در پاداش و دریافتی آن‌ها تاثیری ندارد تا کارکنان صادقانه و سازنده نظرات و بازخورد خود را ارائه دهند.

سوال‌های پرسشنامه آنلاین فیدبک مدیران به صورت طیفی طراحی شده‌اند و کارکنان باید موافقت یا مخالفت خود را با آن‌ها بیان کنند. پرسشنامه آنلاین فید‌بک مدیران را ذیلا ببینید و درصورت نیاز با یک کلیک به حساب کاربری خود در پرس‌لاین اضافه کنید.

نمونه پرسشنامه دریافت بازخورد درباره مدیران

عموما مدیران گوگل نتایج و گزارش مطالعه را با کارکنان خود مطرح می‌کنند و به بحث می‌گذارند تا ضمن برنامه‌ریزی برای تغییر و مشخص‌کردن یک تا سه اولویت بهبود در رفتار یا عملکرد خود، به آن‌ها اطمینان دهند که فیدبک‌ها به صورت موثری مورد توجه قرار گرفته است.

در راهکار سازمانی پُرس‌لاین، نمونه پرسشنامه‌های منابع انسانی مانند مطالعه فیدبک مدیران، ارزیابی ۳۶۰ درجه، ارزیابی عملکرد، ارزیابی تعلق خاطر کارکنان و … به صورت آماده وجود خواهد داشت و امکانات تحلیلی ویژه‌ای برای تبدیل داده‌ها به تصمیماتی هوشمندانه در حوزه منابع انسانی نیز قابل دسترس خواهد بود. اگر می‌خواهید دمویی از این راهکار در سازمان خود داشته باشید، از اینجا با ما تماس بگیرید.

* این مطلب به نقل از rework.withgoogle.com از سایت‌های رسمی شرکت گوگل نوشته شده است. 

ارسال نظر

Privacy Preference Center