فناوری چگونه نحوه انجام تحقیقات پیمایشی را متحول کرده است؟

حمیدرضا نظری
۲۷ آبان ۱۳۹۶ . ۲ دقیقه مطالعه

تولید و گسترش فناوری، ابعاد گوناگون آموزش و تحصیلات دانشگاهی را متحول کرده‌ است؛ از نحوه برگزاری کلاس‌های درسی و سهولت دسترسی به منابع آموزشی دانشکده‌ها و اساتید سراسر دنیا گرفته تا یافتن سریع و کم‌هزینه منابع تحقیقاتی و شبکه‌سازی فراتر از مرزهای جغرافیایی با اساتید و دانشجویان.

حوزه تحقیقات دانشگاهی، در اواخر دهه ۶۰ میلادی، با استقبال از SPSS برای انجام محاسبات و تحلیل‌های پیچیده و کسب مزایای ناشی از کاهش خطاهای انسانی و افزایش دقت و سرعت، پیوند با فناوری را آغاز کرد.  ده‌ها سال بعد، سرویس‌های نرم‌افزاری بر‌پایه ابر، شیوه جمع‌آوری داده‌های تحقیقاتی را متحول کردند. این سرویس‌ها طراحی و انجام پیمایش و مطالعات میدانی را چنان سریع، کم‌هزینه و راحت کردند که امروزه بیش از ۵۰۰۰ دانشگاه در دنیا به آن‌ها به عنوان پلت‌فرم تحقیقاتی خود اتکا کرده‌اند و زمینه‌ای برای تحلیل و استفاده مجدد از داده‌های پژوهشی جمع‌آوری‌شده در طی سالیان گذشته را برای دانشجویان و اساتید خود فراهم کرده‌اند.

پُرس‌لاین، یک سرویس نرم‌افزاری ایرانی برای انجام آنلاین پیمایش است که نسخه اولیه آن سه ماه پیش منتشر شد. ما هم‌اکنون در حال تولید ویژگی‌هایی هستیم که پُرس‌لاین را متمایز و رقابت‌پذیر با مشابه‌های خارجی آن می‌کند.

مزایای استفاده از پُرس‌لاین برای اساتید دانشگاه
علاوه بر اینکه اساتید می‌توانند برای تحقیقات و مقالات خود از این سرویس استفاده کنند، امکانات فعلی پُرس‌لاین کمک می‌کند که بر پرسشنامه و روند جمع‌آوری داده‌های مربوط به پایان‌نامه‌های دانشجویان خود نیز نظارت کنند و با توجه به در اختیار داشتن داده‌های پژوهشی به راحتی پژوهش‌های الگوبرداری(Benchmarking) تعریف کنند. هم‌چنین الگوریتمی در پُرس‌لاین وجود دارد که صحت داده‌های جمع‌آوری‌شده را می‌تواند مشخص نماید(این ویژگی در صورت پیاده‌سازی در سطح دانشگاه‌/دانشکده قابل دسترسی است).

طراحی آزمون آنلاین، دریافت فایل پروژه‌های درسی، هوشمندسازی پرسشنامه پیمایش برای دریافت جواب گروه‌های متفاوت جامعه آماری و … برخی از ویژگی‌های هستند که در چند هفته آتی اضافه می‌شوند.

مزایای استفاده از پُرس‌لاین برای دانشجویان

طراحی پرسشنامه، جمع‌آوری داده‌های پژوهشی و تحلیل آن‌ها گام‌های دشوار و زمان‌بری هستند که عموما دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای نوشتن پایان‌نامه خود با آن روبرو هستند. استفاده از پرسشنامه آنلاین در پُرس‌لاین کمک می‌کند که دانشجویان مراحل طراحی و توزیع پرسشنامه را به سرعت انجام دهند. از طرفی در این شیوه، به ورود دستی داده‌های جمع‌آوری‌شده به نرم‌افزارهای تحلیل آماری دیگر نیازی نیست و به راحتی می‌توان فایل خروجی اکسل را در این نرم‌افزارها استفاده کرد و دانشجویان می‌توانند مراحل اولیه تحلیل آماری را نیز با امکانات فعلی پُرس‌لاین انجام دهند.

به کمک پرسشنامه‌های تعاملی طراحی‌شده در پُرس‌لاین، دانشجویان می‌توانند انتظار افزایش نرخ پاسخ‌دهی به پرسشنامه‌های پژوهشی خود را در مقایسه با شیوه‌های سنتی داشته باشند و از وُرد، اکسل و پاورپوینت بی‌نیاز شوند.  برای جزییات بیشتر این مطلب را بخوانید.

خوشحال می‌شویم که به ما در خصوص استفاده از پُرس‌لاین فیدبک دهید یا ویژگی‌های مورد نیاز خود را به ما اعلام کنید. برای شروع رایگان به porsline.ir مراجعه کنید.

ارسال نظر

Privacy Preference Center