چطور آزمون آنلاین طراحی کنیم: راهنمای مرحله به مرحله کار با آزمون ساز آنلاین + ویدئو و عکس

فائزه تاج آبی
۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ . ۶ دقیقه مطالعه

احتمالا یادتان باشد یا تصاویر مکتب‌خانه‌های قدیمی را دیده باشید که در آن معلم ترکه به دست، پای کودکی را به فلک بسته تا به روش خود فرایند آموزش را تکمیل کند. البته که کودک به این فلک و ترکه اعتراضی نمی‌کرد و معلم هم استفاده از این روش را امری طبیعی می‌دانست. اما اگر امروز معلمی یا استادی بخواهد از این روش برای آموزش استفاده کند چه می‌شود؟

همیشه روش‌های قدیمی جای خود را به روش‌های جدید آموزشی داده‌اند. روش‌هایی که فرآیند آموزش را برای آموزگار و آموزنده ساده‌تر و قابل فهم‌تر می‌کند.

اگر امروز و در آستانه قرن جدید به شما بگویند هنوز هم هستند مدارس و آموزگارانی که از روش‌های قدیمی امتحان گرفتن به جای ساخت آزمون آنلاین استفاده می‌کنند با خود چه فکری می‌کنید؟

حقیقت این است که استفاده از ابزارها و نرم‌افزارهای طراحی آزمون آنلاین به بخشی جدایی ناپذیر در فرآیند آموزشی همه مراکز آموزشی در دنیا تبدیل شده است و ما همه این تغییر و رشد مثبت را مدیون ویروس منحوس کرونائیم.

در این مقاله قصد داریم به شما نحوه کار با ابزار آزمون ساز پرس لاین را آموزش دهیم تا بتوانید راحت‌تر آزمون‌هایی با کیفیت و قابل اعتماد بسازید.

این آزمون آنلاین را بدهید تا با نحوه پاسخدهی به سوالات در آزمون ساز آنلاین پرس لاین آشنا شوید. شما می‌توانید در آزمون‌های خود برای آزمون‌دهنده زمان پاسخ‌دهی مشخص کنید، گزینه‌های سوالات را به صورت تصادفی به آن‌ها نمایش دهید، سوالات را هم تصادفی‌سازی کنید، با تنظیم نمره برای هر سوال، پس از اتمام آزمون هم کلید سوالات را در اختیار او قرار دهید و هم نمره‌اش را نشان دهید و نمره او را برای اولیا یا معلمان او ارسال کنید.

چرا از امتحان ساز پرس لاین باید استفاده کنیم؟

پرس‌لاین ابزار ساخت آزمون آنلاین، پرسشنامه آنلاین، نظرسنجی آنلاین و فرم آنلاین است. به کمک این ابزار آنلاین می‌توانید به راحتی و فقط با چند درگ و دراپ و بدون نیاز به نصب هرگونه نرم‌افزاری، آزمون آنلاین خود را بسازید. مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی زیادی مانند دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه شهید بهشتی، دبیرستان فرزانگان از خدمات ساخت آزمون آنلاین استفاده ‌می‌کنند.

آزمون آنلاین پرس لاین

 

پرس لاین تنها ابزاری است که شما می‌توانید با اعتماد به آن مطمئن شوید که امکان تقلب میان دانش‌آموزان و دانشجویان به صفر می‌رسد چراکه امکانات ویژه این سرویس فرصت چنین امکانی را از آن‌ها سلب کرده است. از جمله امکانات بی نظیر این سایت ساخت آزمون آنلاین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت آزمون آنلاین فقط با چند درگ و دراپ ساده
 • تنظیم مدت زمان پاسخ‌دهی/تایمر به آزمون آنلاین
 • تنظیم زمان و تاریخ شروع و پایان خودکار آزمون آنلاین
 • محاسبه خودکار نمره آزمون آنلاین برای هر آزمون‌دهنده
 • ارائه کلید بلافاصله بعد از اتمام آزمون
 • بدون محدودیت در تعداد آزمون آنلاین
 • استفاده از معماری و فناوری‌های روز دنیا جهت پایداری در برگزاری همزمان هر تعداد آزمون آنلاین
 • امکان شرکت یکبار برای هر آزمون‌دهنده
 • امکان اطلاع‌رسانی نمره آزمون‌دهنده به اولیا، معلمان و آزمون‌دهنده
 • ارائه گزارش‌های تحلیلی، آماری برای مدیران و معلمان مدرسه
 • تصادفی‌سازی نمایش سوال‌های آزمون آنلاین
 • تصادفی‌سازی گزینه‌های سوال‌های چند‌گزینه‌ای در آزمون آنلاین
 • مکانیزم‌های پیچیده جهت جلوگیری از تقلب آزمون‌دهنده در فضای وب
 • طراحی آزمون آنلاین به زبان فارسی، انگلیسی، عربی و ترکی
 • انتشار آزمون آنلاین از طریق واتساپ، تلگرام، پیامک، سایت مدرسه، دانشگاه و غیره
 • ارائه خدمت پشتیبانی از طریق تلفن، چت و ایمیل
 • ارائه سطوح دسترسی برای مجتمع‌های آموزشی، موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌ها
 • ارائه کارنامه اختصاصی به ازای هر آزمون‌دهنده
 • تنظیم نمره‌دهی روی سوال‌های تستی و تشریحی

برای بهره‌مندی از تخفیف ۲۰ درصدی ساخت آزمون آنلاین با آزمون ساز آنلاین پرس‌لاین همین حالا ثبت نام کنید. 

آموزش قدم به قدم برای ساخت آزمون آنلاین با پرس لاین

برای ساخت آزمون آنلاین در پرس لاین نیازی به نصب هیچ‌گونه نرم‌افزاری نیست. شما می‌توانید با چند درگ و دراپ ساده، سوالات خود را طراحی کنید و با افزودن شرط، امتیاز و دیگر امکانات موجود در پلتفرم پرس لاین امتحاناتی دقیق و معتبر بسازید. برای ورود به آزمون ساز پرس لاین ابتدا باید در پرس لاین عضو شوید. این کار را با ورود ایمیل یا جیمیل خود انجام دهید.

آزمون ساز آنلاین

پس از ورود به پنل کاربری خود و با کلیک روی گزینه ایجاد پرسشنامه جدید و انتخاب نام پرسشنامه می‌توانید شروع به ساخت آزمون خود بکنید.

آزمون ساز آنلاین

در این بخش و به کمک درگ و دراپ انواع سوالات می‌توانید سوال‌ها چهار گزینه‌ای، دو گزینه‌ای تشریحی، چند گزینه‌ای تصویری یا هر نوع سوال دیگری را بسازید.

آزمون ساز آنلاین

پس از طرح سوالات می‌توانید با استفاده از گزینه افزودن امتیاز و افزودن شرط، به سوالات خود بارم دهید و به کمک شرط گزینه صحیح را به پاسخ‌دهنده نمایش دهید.

آزمون ساز آنلاین

برای آشنایی با امکان تصحیح خودکار آزمون و کلید آزمون می‌توانید این مقاله را بخوانید:

به کمک درج اطلاعات مخفی می‌توانید برای هر کلاس یا گروه درسی لینک ورود جداگانه طراحی کنید و به کمک شرط‌ها، گروه سوالات متفاوتی را به آن‌ها نشان دهید. بدین ترتیب نیازی به ساخت چند آزمون برای یک پایه آموزشی نخواهید داشت.

آزمون ساز آنلاین

پس از اتمام طراحی سوالات به فاز طراحی بروید. در آن‌جا می‌توانید لوگوی مجموعه آموزشی خود را بارگذاری کنید، برای هر پرسشنامه تمپلیت خاص با رنگ بندی مخصوص آن را انتخاب کنید و فضایی به دور از استرس را برای آزمون دهندگان ایجاد کند.

آزمون ساز آنلاین

با اعمال طراحی مناسب، حالا باید وارد فاز تنظیمات شوید. در این بخش می‌توانید زمان دقیق شروع و پایان آزمون را مشخص کنید، مدت زمان پاسخ‌دهی به سوالات را وارد کنید، پیش از ورود پاسخ دهندگان به آزمون، هویت آن‌ها را اهراز کنید تا شخصی دیگر به جای او آزمون ندهد و بسیاری تنظیمات دیگر را فعال کنید تا از تقلب در امتحان جلوگیری شود. فراموش نکنید که پس از اعمال تغییرات حتما آن‌ها را ذخیره کنید.

آزمون ساز آنلاین

در فاز ارسال می‌توانید لینک دسترسی به آزمون را روی وبسایت، شبکه‌های اجتماعی یا ایمیل پاسخ دهندگان به نمایش بگذارید. اگر می‌خواهید سوالات پیش از امتحان از دسترس خارج باشند حتما در فاز تنظیمات زمان و تاریخ شروع پاسخ دهی به آن‌ها را مشخص کنید.

آزمون ساز آنلاین

در نهایت و پس از پایان زمان امتحان، شما می‌توانید گزارش کاملی از وضعیت نمرات و پاسخدهی به آن ببینید، هریک از سوالات را به طور کامل تحلیل کنید و وضعیت کلاس‌های مختلف در پاسخدهی به آزمون را نیز بررسی کنید. تمام این اطلاعات در قالب نمودارها و چارت‌های تحلیلی کاملی به شما ارائه می‌شود.

آزمون آنلاین

 

شما می‌توانید به کمک این فیلم آموزشی هم مراحل ساخت آزمون آنلاین در پرس لاین را ببینید و همین حالا آزمون خود را طراحی کنید.

 

نتیجه گیری

استفاده از روش‌های قدیمی و نامطمئن در ساخت آزمون آن هم در این دوره و زمانه کیفیت فرآیند آموزش را پایین می‌آورد و از اعتبار مجموعه آموزشی شما می‌کاهد. استفاده از ابزارهایی مانند پرس‌لاین نه تنها باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌های مجموعه شما می‌شود بلکه میزان سردرگمی مربیان و دانش‌پژوهان را هم کاهش می‌دهد.

شما می‌توانید با استفاده از تخفیف ۲۰ درصدی مراکز آموزشی نیز از امکانات پیشرفته پرس‌لاین برای ساخت آزمون‌های خود استفاده کنید.

 

2 Comments

ارسال نظر

احسان

عالی و خیلی برای کسب کار خوب است

۰۵:۰۹ ، ۱۴۰۰/۰۹/۱۶


پاسخ نظر
فائزه تاج آبی

ممنون احسان عزیز از نظری که گذاشتی، بله دقیقا یکی از کاربردهای آزمون‌ساز آنلاین در کسب‌وکارهاست. وقتی که مدیران منابع انسانی می‌خوان پیش از بررسی رزومه‌های فراوان، از متقاضیان آزمون بگیرند، یا زمانی‌که می‌خوان به صورت دوره‌ای میزان بهبود سواد و دانش کارمندانشون رو بسنجند یا حتی اگر بخوان مسابقه‌ای برگزار کنند و به بهبود روحیه تیمی کمک کنند همگی تعدادی از کاربردهای آزمون‌ساز برای کسب‌وکارهاست.

۰۵:۰۹ ، ۱۴۰۰/۰۹/۱۶

Privacy Preference Center