تصحیح خودکار آزمون آنلاین و ارسال خودکار کلید آزمون به آزمون‌دهندگان

فائزه تاج آبی
۳۰ مرداد ۱۴۰۰ . ۴ دقیقه مطالعه

 

حالا که برگزاری آزمون آنلاین جای خود را در بین مدارس، دانشگاه‌ها و حتی سازمان‌ها باز کرده است، مسئله اساسی بسیاری از برگزارکنندگان آزمون، نحوه تصحیح خودکار آزمون و ارائه کلید آزمون به آزمون‌دهندگان است.

با استفاده از ویژگی ساخت کلید آزمون و تصحیح خودکار آن، می‌توانید برای هر گونه امتحان و ارزیابی خود کلید بسازید، کلید آزمون یا همان پاسخنامه تصحیح‌‌شده را برای آزمون‌دهنده ارسال کنید و پس از اتمام آزمون کار تصحیح آزمون را به نرم‌افزار آزمون ساز پرس‌لاین بسپارید.

در این مقاله نحوه برخورداری از این دو ویژگی مهم را به شما آموزش خواهیم داد.

چرا باید از ویژگی تصحیح خودکار آزمون و کلید آزمون استفاده کنید؟

این روزها با گذر زمان همیشه برای انجام انواع کارها دچار کمبود وقت می‌شویم. استفاده از ویژگی تصحیح خودکار آزمون این اتلاف وقت را کاهش می‌دهد و شما با خیال راحت و بدون نگرانی از بروز خطا می‌توانید نتیجه هر آزمون را بلافاصله پس از آزمون ببینید و به آزمون‌دهنده هم نشان دهید.

مثلا فرض کنید که می‌خواهید تست روانشناسی طراحی کنید و برایتان هم مهم است که جامعه آماریتان بدانند در هر مرحله چه امتیازی کسب کرده‌اند تا راحت بتوانید تستشان را تحلیل کنید. با تعریف امتیاز روی هر سوال و استفاده از ویژگی تصحیح خودکار آزمون به راحتی و در یک چشم به هم زدن به این هدف خود خواهید رسید.

از طرف دیگر ویژگی کلید آزمون مزایای بزرگ دیگری نیز برای شما فراهم می‌کند.

اگر معلم یا استاد باشید حتما می‌دانید که بخشی از فرآیند یادگیری دانش‌آموزان و دانشجویان در زمان امتحان تکمیل می‌شود و چه راحت‌تر خواهد بود اگر آزمون‌دهندگان پس از آزمون پاسخ صحیح سوالات را ببینند و بتوانند اشتباهات خود را تصحیح کنند.

اما اگر در سازمانی می‌خواهید از انواع آزمون‌ها استفاده کنید، حتما کارمندان نیز مشتاقند که بدانند پاسخ صحیح مسابقه یا آزمون چه بوده است. مثلا فرض کنید پیش از استخدام افراد، از آن‌ها آزمون فنی و تخصصی می‌گیرید. قطعا برای آن‌ها مهم است که بدانند چه تعداد از سوالات را درست پاسخ داده‌اند و جواب صحیح سوالات نادرستشان چه بوده است. قرار دادن کلید آزمون در اختیار آزمون‌دهندگان تجربه کارمندان را بهبود می‌دهد و حس بهتری از شما و سازمانتان به دیگران منتقل می‌کند.

برای آشنایی با نحوه ساخت آزمون آنلاین این مقاله را بخوانید:

آموزش تصویری و ویدئویی تصحیح خودکار آزمون آنلاین

برای این‌که بتوانید از امکان تصحیح خودکار آزمون برخودار شوید، کافیست پس از ثبت‌نام در پرس‌لاین، سوالات آزمون خود را ایجاد کنید. شما می‌توانید انواع سوالات را با پرس‌لاین بسازید:

انواع سوالاتی مانند سوال با پاسخ چندگزینه‌ای، چندگزینه‌ای تصویری، لیست کشویی، سوال اولویت‌دهی و انواع سوال تشریحی.

البته باید این را هم بدانید که به خاطر پیچیده بودن تصحیح خودکار آزمون شفاهی، این امکان روی سوالات شفاهی فعال نیست اما با این حال می‌توانید پس از طراحی بقیه انواع سوالات روی گزینه افزودن امتیاز کلیک کنید.

با کلیک روی گزینه افزودن امتیاز به سوال، می‌توانید نمره مثبت یا منفی برای هر سوال قرار دهید. این‌که چه نمره‌ای برای هر سوال می‌گذارید کاملا به خودتان بستگی دارد.

ساخت آزمون آنلاین

 

پس از این و با ذخیره امتیاز هر سوال، می‌توانید نمره آزمون هر فرد را به خودش هم نشان دهید. برای این منظور کافی است از صفحه تشکر استفاده کنید و در آن امتیاز فرد را پایپ کنید. به این منظور در انتهای سوالات از صفحه تشکر استفاده کنید.

وارد تنظیمات صفحه تشکر شوید و از آن‌جا و در قسمت «عنوان»، متن خود را بنویسید. سپس از کادر مقابل «عنوان» امتیاز را به متن خود اضافه کنید.

حالا به همین سادگی می‌توانید نمره خودکار برای آزمون آنلاین تعریف کنید.

ساخت آزمون آنلاین

از این ویدئو هم می‌توانید برای یادگیری تعریف امتیاز روی سوالات آزمون استفاده کنید.

 

آموزش تصویری و ویدئویی ارسال خودکار کلید آزمون به آزمون‌دهندگان

پس از تعریف نمره وقت آن رسیده که کلید آزمون را تعریف کنید و اگر خواستید به آزمون‌دهنده هم بفرستید یا نشان دهید.

برای تعریف کلید آزمون وارد بخش تنظیمات و تنظیمات پیشرفته شوید و از آن‌جا دکمه حالت آزمون را روشن کنید.

ساخت آزمون آنلاین

 

سپس از بخش افزودن کلید آزمون، پاسخ صحیح سوالاتتان را انتخاب کنید. اگر آیکون کلید کنار سوالتان ظاهر شد یعنی پاسخ صحیح ثبت شده است.

کلید آزمون آنلاین

 

حالا تیک «نمایش پاسخنامه تصحیح‌شده به پاسخ‌دهنده‌» را بزنید و مشخص کنید که چه زمانی می‌خواهید کلید آزمون به آزمون‌دهنده نمایش داده شود.

حالا برای این‌که پاسخنامه در صفحه تشکر به آزمون‌دهنده نشان داده شود مجددا به فاز ایجاد بروید و در تنظیمات صفحه تشکر خود گزینه «دکمه بارگذاری مجدد/هدایت به لینکی دیگر» را روشن کنید، نام دکمه را بنویسید و انتخاب کنید که پاسخنامه را از بخش «لینک پرسشنامه» به صورت خودکار بخواند و نمایش دهد.

تصحیح خودکار آزمون

برای آشنایی بیشتر با این امکان می‌توانید ویدئو آموزش استفاده از کلید آزمون را هم ببینید.

 

ارسال نظر

Privacy Preference Center