آیا سازمان‌تان برای ایجاد مزیت رقابتی بر پایه فناوری اطلاعات‌ به اندازه کافی تلاش کرده‌ است!؟

مایکل پورتر، استاد و متفکر برجسته مدیریت، ۳۲ سال قبل مقاله‌ای در هاروارد بیزینس ریویو منتشر می‌کند و می‌نویسد: «هیچ شرکتی نمی‌تواند از تاثیرات ناشی از انقلاب اطلاعات و فناوری‌های اطلاعاتی بگریزد. انقلاب اطلاعاتی نحوه رقابت بین شرکت‌ها را از سه طریق تحت تاثیر قرار می‌دهد. اول، ساختار صنعت را دگرگون می‌کند و قواعد رقابت را تغییر می‌دهد. دوم، شیوه‌های جدیدی را برای ایجاد مزیت رقابتی و عمل فراتر از رقبا فراهم می‌کند. سوم، کسب‌و‌کارهای جدیدی را از درون فرایندهای جاری شرکت پایه‌ریزی می‌کند»

به سازمان خود و سازمان‌های اطراف‌تان نگاهی بیندازید. شرکت‌های بسیاری هستند که فناوری اطلاعات را معادل داشتن نرم‌افزار اتوماسیون و حسابداری و حقوق و دستمزد می‌دانند و افراد فراوانی نیز هستند که فناوری اطلاعات را صرفا در کنفرانس‌ها دنبال می‌کنند. اما شرکت‌های بسیار معدودی وجود دارند که می‌توانند آن‌چنان که پورتر سی سال قبل اشاره کرده است، مدعی ایجاد مزیت رقابتی به کمک فناوری اطلاعات شوند.

در نگاه بسیاری مدیران، فناوری اطلاعات مهم است اما اولویت‌ها و بودجه‌بندی شرکت این نگاه را منعکس نمی‌کند. تحول فناوری اطلاعات‌محور سازمان، نیازمند ترکیبی از رهبران و مدیران سازمانی است که به خوبی فناوری اطلاعات را می‌فهمند و مدیران فناوری اطلاعاتی که به درستی کسب‌و‌کار را درک می‌کنند.

اگر با نگاه به سیر تحولات گذشته و سازمان‌های پیشرو در دنیا، دریافته‌اید که بهتر است سازمان شما به جای مقاومت در برابر فناوری‌ها و سرویس‌های اطلاعاتی نوین، اقدامات ارزش‌آفرین استراتژیکی را انجام دهد، قدم اول این است که دریابید:

– مدیران کسب‌و‌کار و فناوری اطلاعات چه اهمیت و ارزشی برای فناوری اطلاعات در سازمان متصور هستند؟

– آن‌ها چگونه دارایی‌های اطلاعاتی سازمان را مدیریت می‌کنند؟ اصولا این دارایی‌ها شناسایی شده‌اند تا به شکلی هدفمند مدیریت شوند؟

– کیفیت همکاری متقابل این دو گروه از مدیران چگونه است؟

پرسشنامه ذیل، پرسشنامه آنلاین استانداردی است که با هدف یافتن پاسخ به سوالات فوق تدوین شده است و نتایج آن در هاروارد بیزینس ریویو منتشر شده است. توصیه می‌کنیم آن‌را در سازمان خود اجرا کنید تا مبنایی اولیه برای تعریف اقدامات آتی متقابل مدیران کسب‌و‌کار و فناوری اطلاعات در جهت ایجاد مزیت رقابتی فراهم شود.

پرسشنامه ارزیابی ارتباط کسب‌و‌کار و فناوری اطلاعات

اگر برای پیاده‌سازی این پرسشنامه آنلاین در سازمان خود یا تحلیل نتایج آن به راهنمایی نیاز دارید، از اینجا با ما تماس بگیرید.

نقل مطالب بلاگ پُرس‌لاین با ذکر منبع بلامانع است.

ارسال نظر